آموزش همه چیز در مورد لایکا

 

 

Leica Viva TPS

مجموعه ای که با نوآوری همراه بوده و امکانات جدیدی را معرفی می نماید. این دستگاهها بر مبنای افزایش سرعت، صحت و دقت و انعطاف پذیری ساخته شده اند و برای استفاده کاملاً ساده و آسان می باشند. توتال استیشن های Viva TPS لایکا به بهترین نحوی هر نوع عملیات پیچیده نقشه برداری را به انجام می رسانند در حالیکه از هر دستگاه قبلی خود بهتر و با کارایی بالاتر می باشند.

از همه مهمتر این دستگاهها به خوبی با GPS ترکیب شده و به کار می آیند.

 تکنولوژی اندازه گیری عالی:
اندازه گیری زوایا بطور دقیق و اندازه گیریهای دقیق طولاهایی با دامنه بلند در سایه نشانه روی دقیق و سریع و بطور اتوماتیک نقاط و با اطمینان به محل دقیق نشانه انجام پذیر می باشد. با این ویژگی شما سریع تر، راحت تر و با دقت بیشتر کار می کنید.

راحت برای استفاده:
سطح واسط و حافظه ذاتی و ادراکی، مدیریت داده های قوی و جامع و برنامه هایی که بصورت مناسبی در دسترس می باشند همگی امکاناتی هستند که عیناً برای توتال استیشن و گیرنده GPS در نظر گرفته شده است.
 
 صفحه نمایش گرافیکی بزرگ:
امکان دیدن کل منطقه نقشه برداری شده و متعاقباً دستیابی به همه داده های اندازه گیری شده در این سیستم به سهولت وجود دارد. شما دقیقاً می بینید که چه کارهایی را انجام داده اید و چه چیزهایی هنوز باقی مانده و بایستی انجام شود.
 
 کاملاً انعطاف پذیر:
پیکربندی و برنامه های دستگاههای سری Viva در راستای اهداف شما، برای پروژه های کار شما و در آن جهتی که شما کار می کنید برای خروجی داده های مورد نیاز شما تدارک دیده شده است.
 
 یک سری کامل:
توتال استیشن های سری Viva TPSمحدوده وسیعی از مدلهای متنوع و سایر انتخابها را تحت پوشش قرار می دهند. آن مدلی را که برای شما مناسب ترین است را انتخاب نمایید.
 
سری Viva TPS را برای هر کاری می توانید مورد استفاده قرار دهید:
از سری توتال استیشن های 1200 برای نقشه برداری ، امور مهندسی ، پیکرتاژ ، پیاده کردن طرحها ، توپوگرافی نمایش و بررسی و کنترل و غیره بهره جویید که این اطلاعات را با GPS نیز می توانید ترکیب کنید و از محصولات گسترده سری این سری لذت برده و استفاده نمایید.

 

GPS را با TPS ترکیب کنید و آنرا در یک پروژه بصورت تلفیقی بکار گیرید.

به راحتی از یکی به دیگری بروید و سریع تر ، دقیق تر و با کارآیی بیشتر کار کنید و از آزادی انعطاف پذیری و قدرت سیستم 1200 لذت ببرید.

TPS Viva

GPS Viva

توتال استیشن های کاملاً اجرایی و کاربردی با دقت بسیار بالا هرآنچه را که شما می خواهید برای شما انجام می دهند.

تکنولوژی بالای واحدهای GPS با مدیریت داده های قوی تماماً از ویژگیهای همه از برنامه های کاری GPS می باشند.

 دستگاه های توتال TPS و گیرنده های GPS لایکا برای همه کاربرهای امروز و فردا با یکدیگر تلفیق شده اند:
سری Viva طوری طراحی و ساخته شده اند که استانداردهای سخت و دقیق را پشت سر گذاشته و با جدیدترین تکنولوژیهای اندازه گیری همراه باشند.

دستگاههای سری Viva TPS لایکا بی نهایت کارا و قابل استفاده مناسب می باشند بطوریکه در محیط های قابل تقسیم و جداکننده مقاوم می باشند.

یک سطح واسط میانی کاملاً ادراکی و حسی توسط کاربر ، مقدار زیادی توابع و عملگرهای اجرایی مدیریت داده های قوی . در سطح بالا و قابلیت های برنامه ریزی توسط کاربر همگی بطور مشترک در دستگاههای TPS  و GPS قابل انجام می باشند.

کاربران در هر لحظه می توانند از یک دستگاه GPS به TPS یا بالعکس رفته و هرکدام را که مناسبتر و آسان تر بود را مورد استفاده قراردهند و درحالیکه هیچ توالی و تنظیم اضافه مورد نیاز نیست.

این تکنولوژی جدید TPS و GPS با عملیات و اپراتوری یکسان شما را قادر می سازد که هر پروژه ای را سریع تر ، دقیق تر و با کارآیی بیشتر از آنچه قبلاً بوده است انجام دهید و ار همه   مهم تر اینکه شما هزینه های خود را کاهش داده و منافع خود را افزایش دهید.

 

نرم افزار لایکا
 
GEO Office

 لوازم اضافی و تجهیزات استاندارد شده

مدیریت داده های یکسان

اپراتوری یکسان و با روال واحد

هرچیزی که شما در یک مجموعه برای TPS و GPS احتیاج دارید: وارد کردن، نمایش، تبدیلات، کنترلهای کیفیت پردازش، تعدیل و سرشکن گزارش خروجی و غیره

باطریها، شارژرها و لوازم بکاربرده شده برای هر دوسری TPS  و GPS یکسان است که بدینوسیله هزینه تجهیزات پایین نگه داشته شود.

همه مدلهای TPS و GPS در حقیقت از یک فرمت و مدیریت داده ها بهره می گیرند شما می توانید کارتها را از یکی به دیگری منتقل کرده و به همان روش کار کنید.

کارکردن با TPS و GPS یکسان است هرکدام را که راحت تر است آنرا استفاده کنید.

 

 دستگاههای توتال استیشن لایکا سری Viva کاملاً برگزیده برای اجرا و به همراه تجهیزات و قابلیت های بیشمار

?         اندازه گیری الکترونیکی طول بطور سریع ، دقیق و با دامنه وسیع
EDM هم محور با دقت بالا به همراه چندین وضعیت اندازه گیری مختلف و دامنه  اندازه گیری 3 km  با یک منشور

?         نقطه لیزری با دقت نشانه روی بالا- اندازه گیری الکترونیکی طول بدون منشور
اشعه لیزر... دامنه موثر و مفید (تا 500 متر) و نقطه لیزری بسیار کوچک که گوشه ساختمانها و عوارض دور و غیر قابل دسترس را اندازه گیری می نماید و دو دامنه انتخاب وجود دارد.

R300                                                                                       R100

?         باطری ، منبع انرژی
باطری لیتیوم سبک کوچک و با ظرفیت بالا منبع تغذیه دستگاههای TPS1200 برای ...................... و ساعتی ها می باشد.

?         تکنولوژی بالای اندازه گیری
سیستم اندازه گیری پیوسته زاویه با دقت بالا که می توانید دقت معاد ل1 تا 5 ثانیه را انتخاب نمایید.

              ?         پیچ های لمب بدون انقضا
              برای استفاده سریع و راحت و نشانه روی دقیق

?         مودم رادیویی
که داده ها را لحظه به لحظه بطور قابل اطمینان بین TPS1200 و واحد کنترل ریموت انتقال می دهد.

?         نور راهنمایی EGL
تنظیم و چیدمان کاربری برای تسحیل پیاده کردن ها ، به این وسیله ................................................. می شود که منشور را درست و سریع در خط قرار دهد.

?         شناسایی اتوماتیک نشانه یا رفلکتور
نشانه روی و اتوماتیک منشور ، اندازه گیریها را سریع تر انجام می دهد و باعث بهبود بخشیدن نتایج    میگردد.

?         جستجوی قوی (PS)
چرخش سریع لیزر و گشتن که باعث می شود رفلکتور به سرعت پیدا شود و سیستم ATR نقاط را به خوبی پیدا کند که این کمک ارزشمندی به همه انواع نقشه برداری بوده و کنترل نقشه برداری های غیرقابل دسترس را به اتمام می رساند.

?         صفحه نمایش گرافیکی با وضوح تصویر بالا
صفحه نمایش بزرگ ، روشن و با وضوح و نظم و ترتیب عالی و بالا . گرافیک بالا و عالی و آسان برای خواندن در هر شرایط و قابلیت تنظیم و جلوگیری از ............... صفحه نمایش در  شرایط تابش نور خورشید

?         صفحه کلید طراحی شده بسیار عالی
واضح ، چیدمان و تنظیم منطقی با حروف الفبایی توابع و کلیدهای تعریف شده توسط کابر. و بسیار راحت برای استفاده

رفلکتورهای 360 درجه
هیچ توجیهی نیاز نیست. نقشه برداری و پیاده کردن ساده تر و سریع تر انجام می شود.

?         دامنه وسیعی از لوازم جانبی
که این لوازم می توانند علاوه بر سری TPS1200 برای سری GPS1200 و سایر تجهیزات لایکا مورد استفاده قرار گیرند.

?         گیرنده GPS1200
سری TPS و GPS عیناً از یک فرمت و قالب و یک مدیریت داده ها استفاده می کنند. کارتها را از یکی به دیگری انتقال دهید و کار خود را ادامه دهید.

?         نرم افزار پردازش Leica Geo Office
بسته نرم افزاری پشتیبان برای TPS و GPS با لوازم و اجزایی برای واردنمودن نمایش ، تبادل و کنترل کیفیت ، پردازش تعدیل و گزارش خروجی و غیره.

?         آیکون های آماری و نمایش وضعیت
که وضعیت های اندازه گیری و اپراتوری را نمایش می دهد و همچنین وضعیت ذخیره سازی و ثبت و اطلاعات آماری باطری و یا تنظیمات دستگاه و غیره را به نمایش می گذارد.

?         کلیدهای توابعی قابل تعریف
تعیین و تشخیص دستورات توابع ، نمایشها و غیره (همانطور که شما می خواهید) برای آن کلیدهایی که متعاقباً به آنها دستیابی پیدا کنید.

?         منوی کاربر با قابلیت پیکربندی
منوی دلخواه کاربری خود را همانطور که می خواهید و درست در راستای اهداف خود و یا کمک      نقشه بردار جایگزین خود که اپراتوری دستگاه را انجام می دهد تنظیم کنید. آنچه را می خواهید ببینید و از تلف شدن زمان برای جستجوی موضوع مورد نیاز جلوگیری کنید.

?         کلیدهایی با قابلیت تنظیم سریع
برای تغییر حالت عملکرد دستگاه بین حالات مختلف توابع نقطه لیزری ، سیستم ATR ، Lock وضعیت پیگردی و و غیره و روشن و خاموش کردن آنها می توانید از این قابلیت استفاده کنید.

?         صفحه کلید استاندارد QWERTY
واحد صفحه کلید کنترل دارای یک طرح بندی استاندارد (QWERTY) می باشد که برای وارد کردن آسان و سریع داده ها و اطلاعات بکار می رود.

?         منوی برنامه ها
دستیابی مستقیم به همه برنامه های کاربردی با گزاری شده و موجود همانند نقشه برداری، تنظیم، پیاده کردن و غیره و نیز برنامه های کاربردی اختیاری قابل انجام می باشد.

?         صفحه نمایشی گرافیکی بزرگ
صفحه گرافیکی با قدرت تفکیک بالای LCD که قابلیت دید خوبی در هر نوری را دارد. نور صفحه نمایش و صفحه کلید برای کار در تاریکی و افزایش می یابد.

?         کارت حافظه فشرده فلاش (عکاسی)
با ظرفیت بالا و ذخیره سازی قابل اطمینان اده ها که برای انتقال داده ها مناسب و ایده آل می باشد.

?         حافظه داخلی
با ظرفیت بالا و حافظه داخلی موثق و قابل اطمینان

?         مدل های مختلف به همراه انتخاب متنوع
توتال استیشن های سری Viva محدوده وسیعی را از مدلهای استاندارد ، تصویر بردار و یا موتوریزه را به همراه انتخاب های متفاوت و متنوعی را تحت پوشش خود قرار می دهند.پس می توانید مدلی را که بیشتر از همه برای شما مناسب تر است را انتخاب کنید.

?         واحد کنترل از راه دور
که این سری  را توسط رادیو مودم کنترل می نماید نقشه بردار با منشور می تواند نقشه برداری را خودش بطور کامل انجام دهد و در زمینه نیروی انسانی صرفه جویی انجام دهد.

?         باطری لیتوم به عنوان منبع نیرو
باطری کوچک و سبک لیتوم که واحد کنترل را با امواج رادیویی کامل را نیرو رسائی می نماند.

    

 

 

 

 

Leica Builder M/RM Power

 

 

 

ساده ترین روش برای عملیات کنترل و پیاده کردن در ساختمان

 

 

 

این سری از توتال استیشن های لایکا برای مهندسین ساختمان ، به زبان مهندسین ساختمان و به دقت مورد نیاز مهندسین ساختمان طراحی شده است. مهم نیست که در کارتان پیاده کردن فونداسیون ست و یا کنترل موقعیت های مسطحاتی و یا ارتفاعی، سری توتال استیشن های بیلدر به ساده ترین و دقیق ترین شکل ممکن و با منوهای بسیار آشنا برای مهندسین ساختمان در خدمت شماست.

 

لازم نیست اطلاعات زیادی از نقشه برداری داشته باشید. بسته نرم افزاری Leica Power Site برنامه های نرم افزاری قدرتمندی را در منوهای دوربین در اختیار شما قرار می دهد.

 

 

 

چند زبانه بودن توتال اسیشن بیلدر:

 

برای کارکردن با بیلدر نیازی نیست که شما با زبان منوهای آن آشنا شوید. بهتر است بیلدر را با زبان مورد علاقه خود بخواهید. حتی زبان فارسی نیز برای شما قابل انتخاب است.

 

 

 

بازده بسیار خوب

 

با بیلدر می توانید زمان انجام کارهای کنترلی و نقشه برداری ساختمان را در مقایسه با تئودولیتهای معمولی به 20% برسانید و مسلماً کاهش زمان انجام کار و متعاقباً هزینه کار تهیه و استفاده از بیلدر را مقرون به صرفه می نماید.

 

 

 

اندازه گیری بدون رفلکتور:

 

گاهی در عملیات ساختمانی ، امکان قراردادن منشور و یا هر رفلکتور دیگر در محل اندازه گیری میسر نیست. اگر به این موارد زیاد برخورد می کنید. بین سری M و RM مدل RM را انتخاب کنید تا بتوانید روی سطوح مختلف بدون نیاز به رفلکتور قرائت ها و برداشت های خود را انجام دهید.

 

برد لیزر دستگاه برای قرائت بدون رفلکتور 170 تا 250 متر می باشد که عموماً فراتر از ابعاد سایت های ساختمانی می باشد.

 

برخی از ویژگیهای بیلدر :

 

-                                صفحه کلید آلفانومریک کامل برای افزایش سرعت کار در سایت

 

-                                صفحه نمایش LCD شفاف و بزرگ با قابلیت استفاده در انواع شرایط محیطی.

 

-                                محموعه نرم افزاری Leica Powersite با ساختاری قدرتمند ولی بسیار ساده.

 

-                                امکان قرائت طول های بلند (تا 3500 متر ) با منشور معمولی و بدون منشور در سری RM .

 

-                                دقت های زاویه ای متنوع 3، 5، 9 ثانیه و قابل انتخاب بنا به نیاز شما.

 

 

 

مجموعه های نرم افزاری نصب شده و یا قابل نصب روی بیلدر:

 

برنامه هائی که روی توتال استیشن ها نصب می شود و سرعت کار در سایت را بسیار بالا برده و اپراتور دستگاه را بی نیاز از انجام محاسبات می نماید.

 

برنامه های نصب شده روی دستگاه عبارتند از :

 

1-       As Built برای برداشت وضعیت موجود ، کنترل نقاط ، محور ها و ....

 

2-       Layout در نسخه های Line/Arc/spiral  امکان پیاده کردن انواع راستا، قوسهای دایره و اسپیرال را مهیا می نماید.

 

 

 

 

 

صفحه نمایش گرافیکی دستگاه با راهنمائی تصویری اپراتور در افزایش قابلیتهای بیلدر سهم شایسته ای دارد. همچنین ساختار منوهای قابل درک بیلدر کاربران را قادر می سازد حتی بدون آموزش به سادگی استفاده از گوشی تلفن همراه، وارد برنامه های دستگاه شده و از آن استفاده نمایند.

 

 

 

مشخصات فنی دستگاه :

 

دقت زاویه ای

 

مدل R100 M

” 9

مدل R200 M

” 5

مدل R300 M

” 3

مدل 200 M

” 5

 

کمپانساتور                                از نوع دو محوره الکترونیکی دقیق با دامنه کار   ±4’

 

بزرگ نمائی تلسکوپ                      30 برابر

 

حداقل فاصله قابل اندازه گیری 7/1 متر

 

اندازه گیری طول با منشور 35 متر در انواع مدل ها

 

اندازه گیری طوxل بدون منشور        170 تا 250 متر در مدلهای RM

 

دقت اندازه گیری طول        3mm+2ppm بدون منشور  /  2mm+2ppm با منشور

 

زمان قرائت طول                              در کمتر از 2 ثانیه روی رفلکتور برچسبی

 

حافظه                                            10،000 قرائت و قابل تخلیه از طریق RS232 یا USB

 

صفحه نمایش                                 280×160 پیکسل (8 خط در 31 ستون)

 

                                                     انتخاب کیبورد طرف دوم

 

منبع تغذیه                                      باطریNimH  قابل شارژ و یا 6 عدد باطری قلمی با آداپتور مخصوص

 

شرایط محیطی                              رطوبت 95% و دمای کار 20-  درجه تا  50+  و

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آموزش کاربردی توتال استیشن لایکا سری تی پی اس مدل تی سی 805

 


TPS800 Leica Total Station Tutorial Tc805 Model

 

The new TPS800 is a true workhorse for all professionals who require an instrument that is easy to learn and optimized for field usage. The EDM provides long range measurement to all targets. All TPS800 will be delivered with more applications than ever.The TPS800 is equipped with new keyboard, display and software. Various options make the TPS800 an extremely powerful instrument. The display features high resolution and good readability under all light conditions. The software is designed to be efficient, intuitive and flexible with a very short learning time. The new software additionally features "COGO" and "Road 2D". Road 2D allows the stake out and measurement of points along a horizontal road alignment, consisting of alignment elements such as lines, curves and spirals

 


دوربین های نقشه برداری توتال استیشن، همانطور که از اسمشان مشخص است(توتال استیشن یعنی ایستگاه جامع) دارای قابلیتهای فراوان و کاملی جهت استفاده در انواع لوکیشن های نقشه برداری است.با ظهور این دوربین ها عملیات فیزیکی طاقت فرسا و بعضا بسیار خطرناک نقشه برداری صحرایی تا حدود زیادی آسان و کمتر شده و از طرفی نیز، با توجه به قابلیتهای دیجیتال این نوع دوربین ها، حجم محاسبات نیز کاهش چشمگیری یافته است. با این حال، ممکن است تمامی قابلیتهای دوربین های توتال استیشن کاربردی نباشند و یا کاربرد آنها عمومیت نداشته باشند. از این رو، در آموزش نحوه استفاده از آنها به ذکر موارد کاربردی و رایج بسنده خواهیم کرد و با آموزش پایه ای و نگاه کلی ، زمینه را برای یادگیری دیگر قابلیت های دوربین توسط اوپراتور فراهم خواهیم نمود. چنانچه درخواست ها در مورد آموزش جزء به جزء امکانات دوربین ها زیاد باشد، و نیز استقبال از آموزشهای سایت برای مدیریت سایت قابل قبول باشد، در آینده ای نزدیک، آموزش جزء به جزء دوربین ها نیز (به خصوص دوربین های قدرتمند لایکا و نیکون) در سایت قرار خواهد گرفت.

 

 

 

 

 

Menu وProgram دو کلید بسیار مهم این دوربین می باشند که ما قسمتهای مهم را به شما توضیح می دهیم :

 Menu:
(Data Manager) برای مدیریت اطلاعات از جمله وارد کردن نقاط و حذف نقاط و همچنین حذف کلی نقاط و دیدن نقاط و همچنین پیدا کردن نقاط با توجه به اسم یا شماره نقطه .
تراز کردن دوربین (LEVEL) در این قسمت انجام می گیرد .
و دو مورد دیگر یعنی در کل در قسمت منو ما 4 قسمت داریم که یادگیری آن خیلی ساده است

 Prog :
به قسمت prog می رسیم که دارای حدود 8 قسمت است که در زیر به مهمترین آنها اشاره می شود .

 

 • انتخاب جاب
  در اول برداشت ما باید ابتدا یک جاب به دوربین معرفی کنیم مثلا در شهر رامسر کار می کنیم اسم جاب را TEHRANمی گذاریم .
 • توجیه کردن دوربین
  در ردیف دوم ما به Set Station می رسیم که در این قسمت می توانیم دوربین را توجیه کنیم که به دو روش است .
  • الف :هیچ برداشتی نکرده بودیم و فقط یک ایستگاه مثلا " ncc "داریم یعنی یک ایستگاه که به ما از سازمان نقشه برداری داده اند و یا اینکه یک ایستگاه را خودمان به دلخواه زده ایم و به آن مختصات داده ایم"کار را به صورت لوکال شروع کرده ایم".
   در این حالت ما بعد از سانتراژ دوربین و تعریف جاب حالا می آییم روی ست استیشن در قسمت Prog و اینتر را می زنیم و حالا به دوربین می گوییم که به چه روشی می خواهیم نقطه ای را که دوربین روی آن سانتراژ است به دوربین معرفی کنیم که دو روش دارد اول اینکه از حافظه بخواند و (اگر قبلا از دیتا منیجر در منو مختصات نقطه را وارد کرده ایم از این حالت استفاده می کنیم . ) و اگر در حافظه نیست ابتدا با فلش "بالا رو "ما می رویم خط اول و با فلش "جلو رو" می زنیم تا KEYBORD شود و حالا اینتر می زنیم و کد نقطه را وارد می کنیم و اینتر بعدی و x,y,z ایستگاه را وارد می کنیم و اینتر می زنیم به ما در صفحه بعد نشان می دهد که نقطه دارای این مشخصات است ایا درست است؟ در صورت درست بودن ما اینتر می زنیم و حالا در صفحه به مدت زمان خیلی کم می نویسد Set Station و به صفحه بعد می رود که SET ORIANTATION است و در آنجا ما با کلید بالا رو به روی خط اول می رویم و با کلید جلو رو می زنیم تا اینکه از حافظه و کیبورد رد شود و به انجلl یا زاویه برسد و به شمال نشانه می رویم و اینتر می زنیم و بعد از چند اینتر و انتخاب زاویه یعنی 00 00 00 درجه در صفحه می نویسد Set Oriantation و دوربین به شمال توجیه شده است که ما حالا می توانیم برداشت کنیم .
  • ب :اگر قبلا برداشت کرده ایم و مختصات را داریم در صفحه ست اورینتیشن ما به جای زاویه باید کیبورد یا اینکه حافظه دوربین را انتخاب کنیم و شماره نقطه و یا کد نقطه را بدهیم و به آنجا ببندیم و دوربین را توجیه کنیم . ولی حتما یادتان باشد که در توجیه از یک ایستگاه به ایستگاه دیگر حتما به پای ژالن قراولروی کرده و اینتر را بزنیم . با انجام دادن کارهایی که در بالا گفته شد دوربین توجیه شده است ولی حالا باید ببنیم که با چه مقدار خطا توجیه شده است برای اطمینان از اینکه خطا قابل قبول است یا نه باید رفرکتور را بر روی همان ایستگاه گرفته و به رفرکتور قراولروی کرده و نقطه را بخوانیم بعد از این کار مختصات بدست آمده را با مختصات همان نقطه که قبلا برداشت شده است مقایسه کنیم اگر در حد کمتر از یک سانتی متر بود تقریبا قابل قبول است البته ذکر یک نکته اینجا لازم است که بگویم و آن اینکه ممکن است خطای ارتفاعی ما در حد چند سانتی متر باشد که مهم نیست . حال اگر خطا قابل قبول نبود باید چه کاری انجام دهیم . بهترین کار این است که اگر ایستگاه مهم دیگری داریم که به آن ایستگاه دید هم داریم نسبت به آن توجیه کنیم . منظور از ایستگاه مهم این است که ایستگاه اصلی باشد و از ایستگاههای کمکی یا فرعی نباشد . در غیر اینصورت بهتر است که علت خطا را پیدا کنیم و یا اینکه یکبار دیگر دوربین را به همان دو ایستگاه توجیه کنیم.

 

 

 

 • پیاده کردن نقاط با توتال استیشن لایکا تی سی 805
  اگر ما نقاط خیلی زیادی برای پیاده کردن داریم و همه" اطلاعات نقطه یعنی (X,Y,Z)ها "باید ابتدا نقاط را در منزل از منو . دیتا منیجر >> اینپوت دیتا >> وارد حافظه کنیم تا در روی زمین برای وارد کردن نقاط از طریق کیبورد وقت ما گرفته نشود .
  برای پیاده کردن نقطه به قسمت زیر می رویم .
  PRIG ---> SET OUT
  و اینتر می زنیم و در صفحه مختصات یک نقطه نشان داده می شود که برای ما مهم نیست یک اینتر دیگر بزنید و حالا ptnr را بزنید و مختصات نقطه ای که در نظر دارید پیاده کنید از طریق کیبورد یا حافظه وارد کنید و اینتر بزنید در صفحه ی نهایی برای ما در خط اول اسم نقطه ای که قرار است پیاده شود و در خط بعدی زاویه افقی نشان داده شده است شما زاویه را صفر کنید و حالا مطمئن باشید که اگر مراحل قبل را به خوبی انجام داده اید نقطه ای که باید پیاده کنید در همان سمتی که زاویه دوربین صفر است و به ژالن گیر لاین بدهید و منشور را بخوانید که در صفحه به شما نشان داده می شود که ژالن گیر در همان لاین چقدر باید عقب یا جلو برود.

 

 

 

 • برداشت توپوگرافی و کد دادن به نقاط توسط لایکا تی سی 805
  برای برداشت توپوگرافی توسط این دوربین به صورت زیر عمل می کنم:
  ابتدا دوربین را توجیه کرده و سپس ژالنگیر ها در محلهای مورد نظر می ایستند و بعد از قراولروی به این نقاط دکمه ALL را می زنیم .
  حالا اگر بخواهیم به نقطه ای که ژالن گیر ایستاده است کد بدهیم تا در نقشه های توپوگرافی ما کد مورد نظر موجود باشد به این صورت عمل می کنیم :
  قبل از خواندن نقطه ی مورد نظر کلید CODE را بر روی صفحه کیبورد دوربین فشار می دهیم و کد مورد نظر را وارد می کنم و بعد ازدوبار فشاردادن کلید اینتر در صفحه نوشته می شود که CODE RECORDEDE یعنی اینکه کد مورد نظر تعریف شد . حالا هر چند تا نقطه که با کلید ALL برداشت بشود به این معنی است که کد نقطه همان کدی است که تعریف کرده ایم اگر نقطه ای با کد جدید خواستیم برداشت کنیم باید دوباره قبل از برداشت کردن نقطه کد را به صورتی که در قسمت فوق گفته شد وارد کنیم .

 

 

 

 

 

توجه:در برداشت های توپو گرافی مهمترین قسمت برای برداشت ها کد دادن است .
کد دهی درست و تعریف کردن کدهای پر محتوا کار شما را در ترسیم نقشه های توپوگرافی بسیار آسان می کند. در قسمت زیر چند کد پر کاربرد را برای شما توضیح می دهم .
T: درخت
J : جوی آب
S : ایستگاههای اصلی
K : ایستگاههای کمکی
W : دیوار
R:جاده اصلی
و .... که به یاد داشته باشید کد دادن بیشتر سلیقه ای است و در بین نقشه برداران مختلف فرق می کند .

 

 

 فرق دکمه DIST و دکمه ALL در لایکا تی سی 805
کلیه برداشت هایی که با دیست انجام می شود فقط به شما نمایش داده می شود ولی برداشتهایی که با کلیک ALL انجام می شود به حافظه دوربین داده می شود . و در هنگام تخلیه فقط برداشتهایی که با دکمه ALL انجام شده است تخلیه می شوند .

 

 

 کار دکمهDSP در لایکا تی

/ 1 نظر / 1043 بازدید

خواهشا مطالب بیشتری از ts02بگذارید با سپاس